Поврзете се со нас

Македонија

Шкендија ги освои бодовите во Ѓорче, Шкупи ја наполни мрежата на Струга

Објавено

на

Лидерот Шкупи не погреши на дуелот против Струга и со убедлива победа (4:0) ја задржува предноста на врвот на табелата во Првата македонска фудбалска лига.

Струга не прими гол во првиот дел, но затоа Шкупи ја наполни мрежата на противникот во продолжението, при што Адетунчи постигна хет-трик, додека Маркоски со еден погодок учествуваше реализаторски во триумфот од 4:0.

Шкендија освои важни бодови на гостувањето во Ѓорче Петров, победувајќи ја Македонија (1:2), која уште во првото полувреме остана без исклучениот Мишевски.

Гури и Шала беа стрелци за гостите од Тетово, додека Камара во завршницата ги постави конечните 1:2.

Тиквеш оствари важна победа над Работнички (2:0), продолжувајќи ја лошата серија на гостите од Скопје, додека Пелистер и Скопје одиграа без голови (0:0).

Брегалница на домашен терен го совлада Борец (2:1), а головите на Ацковски и Алтипармаковски беа доволни за моментална петта позиција на табелата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни