Поврзете се со нас

Англија

Ширер: Никој нема да сака да дојде во ваков Њукасл

Објавено

на

Њукасл вчера не успеа да го победи Норвич, со што дополнително си ја искомплицира ситуацијата во борбата за опстанок во Премиер лигата.

Навивачите се загрижени дека и покрај добивање нови сопственици, екипата нема да остане во елитата, а тоа според клупската легенда Алан Ширер може да има и посериозни последици.

– Многу работи зависат од следните два натпревара.

– Шест бода нема да бидат доволни за излегување од опасната зона, но екипата барем ќе фати приклучок со останатите ривали во борбата за опстанок.

– Во спротивно, може да се случи и дополнителен негативен ефект во пресрет на јануарскиот преоден рок. Ниту еден квалитетен фудбалер нема да сака да дојде во екипа на која и се заканува испаѓање, Њукасл под итно мора да ги подобри резултатите и со некој трансфер да се надева на опстанок, – изјавил Ширер.

Њукасл за три дена го пречекува Барнли, потоа му гостува на Лестер, а по тие две средби следуваат големи предизвици во дуелите со Ливерпул, Манчестер Сити и Манчестер Јунајтед.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни