Поврзете се со нас

Светски првенства

Шест дами на списокот судии на ФИФА за СП во Катар

Објавено

на

Светската фудбалска федерација (ФИФА) ги одреди судиите кои ќе делат правда на Светското првенство во Катар, а новитет се дамите вклучени на списокот на најелитни судии од сите континенти.

Тоа значи дека мундијалот во Катар ќе биде прв на кој женски судија ќе ја дели правдата на еден натпревар, а присутни ќе бидат три главни судијки и уште три во улога на асистенти.

Очекувано, дамите се предводени од Французинката Стефани Фрапар, а тука се уште и Салима Мукансанга од Руанда и Јошима Јамашита од Јапонија.

ФИФА на списокот вметна вкупно 36 главни судии, 69 асистенти и 24 арбитри специјализирани за ВАР проверките.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни