Поврзете се со нас

Англија

Шелви ја напушти Премиер лигата и потпиша за турски клуб

Објавено

на

Преодниот рок во Турција трае подолго во однос на најголем број европски лиги, а тоа е можност за клубовите да обезбедат уште некое засилување во овој дел од септември.

Таков потег направи екипата на Ризеспор, која денеска ги обезбеди услугите на искусниот Џонџо Шелви.

Поранешниот англиски репрезентативец решил да се раздели со Нотингем Форест, односно Премиер лигата да ја замени со турското првенство, каде ќе биде еден од најважните играчи на својата екипа.

Шелви се пресели во редовите на поранешниот европски шампион во јануари од Њукасл, а во новата сезона не одигра ниту еден натпревар за „шумарите“.

По четири кола, Ризеспор е при врвот во турското првенство, со два бода помалку од лидерот Фенербахче.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни