Поврзете се со нас

Шпанија

Шампионот повторно се мачеше: Левандовски донесе тешка победа за Барселона (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:twitter.com/FCBarcelona

Актуелниот шпански шампион Барселона со доста мака дојде до посакуваниот резултат во соочувањето со Алавес на „Монжуик“.

Домашниот тим се избори за славје од 2-1 и тоа со пресврт во второто полувреме. Барса одново покажа многу слабости, особено во првото полувреме што значи дека Чави Ернандес има доста работа ако сака да ја врати екипата на вистинскиот пат, поточно истата да биде конкурентна за пехари.

Каталонците слично како на дуелот со Гранада примија гол уште во првата минута преку Омородион со што стана јасно дека ги очекува нов тежок натпревар.

Дури во вториот дел фаворитот заигра на повисоко ниво и благодарение на головите на Левандовски во 53 и 78 минута од пенал дојде до победа со која не дозволи Џирона и Реал Мадрид дополнително да избегаат на прволигашката табела.

Барса има четири бода помалку од градскиот ривал, а два од „кралевите“ (32).

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни