Поврзете се со нас

Шах

Шаховскиот клуб „Алкалоид“ ги отвора вратите за младите таленти

Објавено

на

blank

Шаховскиот клуб „Алкалоид“ ги отвора вратите за младите таленти од Македонија објавувајќи дека од 8 февруари ќе запишува нови членови.

Нашиот најтрофеен шаховски колектив денеска преку својата веб страна упати повик до заинтересираните младинци на возраст од 6 до 14 години.

ШК Алкалоид беше европски првак во 2016 година, кога во Нови Сад испиша историја освојувајќи го Европскиот клупски куп (пандан на Лигата на шампионите), а во нивните редови се наоѓаат и најуспешните играчи во поновата македонска историја: велемајсторите Трајко Недев и Драган Јаќимовиќ кои освоија медали на европски првенства и олимпијади, како и повеќекратните државни шампиони на нашата земја, велемајсторите Влатко Богдановски и Звонко Станојоски.

Во редовите на тренерите кај „фармацевтите кои се „доктори“ за титули“ се наоѓаат и Интернационалниот мајстор Дејан Стојановски, светски младински првак во брзопотезен шах, како и селекторот на македонскиот машки тим, ВМ Роландо Кутиров, исто така поранешен двократен шампион на Македонија.

Според најавата, првичната настава ќе биде бесплатна, а натаму предвидено е со минимална членарина да се продолжи со шаховската наобразба која е особено корисна за развојот на младите. Дополнително, предвиден е попуст за девојчиња заради стимулирање на женскиот шах, како и за семеен попуст за оние кои имаат повеќе деца – шаховски ученици.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни