Поврзете се со нас

Шпанија

Селта принудно ангажира голман со големо искуство во Ла Лига

Објавено

на

Повредата на првиот голман Агустин Марчесин ја натера Селта Виго очајно да бара замена за оваа позиција, а денеска во Виго пристигнала избраната алтернатива.

Се работи за добро познатиот Диего Алвеш, кој веќе има 260 настапи во шпанското првенство, каде настапуваше за Валенсија и Алмерија.

Бразилскиот голман бил слободен агент, па заедно со долгото отсуство на Марчесин, Селта има можност да го ангажира Алвеш и по завршувањето на преодниот рок.

Алвеш има 37 години и денеска би требало да биде промовиран како нов фудбалер на Селта.

Искусниот голман својот последен ангажман го имаше во Фламенго и тоа до крајот на 2022 година.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни