Поврзете се со нас

Репрезентација

Селекторот Бајиќ избра 14 играчи за двата квалификациски натпревари во јули

Објавено

на

Македонската кошаркарска репрезентација ќе има два сериозни предизвици на почетокот на јули, месец во кој ќе биде актуелен ФИБА прозорецот за пласман на Светското првенство.

Селекторот Драган Бајиќ се определи за еден пократок ростер од играчи на кои ќе смета за овие два натпревари против Шпанија и Украина, бидејќи периодот за подготовки е навистина многу мал.

Во потсениот список на селекторот влегоа 14 кошаркари, а истите ќе бидат во конкуренција за гостувањето кај Шпанија на 1-ви јули, како и мечот со Украина која ни гостува во скопје на 4-ти јули.

Првиот собир на сениорскиот национален тим е предвиден да биде на 25. јуни, во салата „Борис Трајковски“ во Скопје,од каде ќе започна подготовките на кошаркарите пред заминувањето за Сарагоса.

Војдан Стојановски – МЗТ Скопје Аеродром
Бојан Крстевски – МЗТ Скопје Аеродром
Адем Мекиќ – МЗТ Скопје Аеродром
Кристијан Николов – МЗТ Скопје Аеродром
Дамјан Робев – МЗТ Скопје Аеродром
Стојан Ѓуроски – Пелистер
Андреј Маслинко – ТФТ
Страхил Николов – ТФТ
Виктор Ташовски – ТФТ
Виктор Ефремовски – Гостивар
Валмир Какруки – Работнички
Теодор Симиќ – Барселона-Шпанија
Андреј Јакимовски – Вашингтон Стејт (НЦАА-САД)
Рубин Стефанов – Италија

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни