Поврзете се со нас

Англија

Се остварија најцрните прогнози: Фудбалерот кој го загрижуваше Артета успешно опериран во Лондон (Фото)

Објавено

на

Foto:twitter.com/Arsenal

Емил Смит Роу беше еден од најдобрите играчи на Арсенал минатата сезона и беше речиси незаменлив во стартната постава на Микел Артета, кој од стартот на новата сезона сепак не можеше да смета како што посакува на повермениот англиски репрезентативец.

Младиот офанзивец имаше спорадично појавување на теренот и едвај собра вкупно 90 минути во сите натпреварувања, а причина за тоа беше загрижувачката повреда која внесе немир и кај менаџерот Артета.

Шпанецот пред две седмици порача дека повредата на Смит Роу не изгледа добро, за денеска да пристигне информација дека младиот фудбалер направи операција на препоните и ќе отсуствува измеѓу два и три месеци.

– После значителниот чекор назад кој го имаше на мечот против Манчестер Јунајтед на „Олд Трафорд“ и по направените консултации со специјалисти од нашиот тим, Емил подлегна на операција на тетивата на препоните.

– Операцијата беше изведена успешно во Лондон и Емил веќе почна со режимот на рехабилитација. Се надеваме дека тој ќе може да тренира во полн интензитет во текот на месец декември. Сите очекуваме да го видиме што поскоро на терените, – гласи објавата на Арсенал.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни