Поврзете се со нас

Европски првенства

Саутгејт: Не смееме да дозволиме да го решаваме пласманот на ЕП во Македонија

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/England

Англија ќе биде еден од противниците на Македонија во јунските термини од квалификациите за ЕП, а селекторот Герет Саутгејт денеска го потврди списокот на фудбалери кои ќе бидат во комбинација за овој натпревар.

Саутгејт го објави составот за дуелот со Македонија, на него има само еден дебитант

Саутгејт зборувал и за претстојните противници, уште еднаш потенцирајќи го фактот дека Англија нема победа на домашен терен во меѓусебните дуели со Македонија.

– Не мислам дека другите репрезентации ќе одмораат фудбалери, а ние досега два пати не успеавме да ја победиме Македонија на домашен терен.

– Затоа лесно можеме да паднеме во стапица, ако сакаме да бидеме екипа од врвот и да станеме европски шампиони, мора да ги добиваме сите натпревари, а тоа посебно важни за покомплицираните, бидејќи за нив сите сметаат дека лесно ќе ги добиеме.

– Ова ќе биде добар тест за нас како репрезентација и екипа, треба да покажеме заедништво и да ги потврдиме добрите игри од март. Мора да се осигураме дека нема да одиме на гостувањето против Македонија со притисок да победиме за пласман на ЕП, – рекол Саутгејт, алудирајќи на фактот дека квалификацискиот циклус ќе заврши со гостување на Англија во нашата земја.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни