Поврзете се со нас

Италија

Сари со порака до „плачковците“ од Интер: Ова го има само во Италија (Видео)

Објавено

на

Маурицио Сари му донесе нова дерби победа на Лацио оваа сезона, денеска над Интер во тензичната пресметка која се одигра на „Олимпико“ во Рим.

Лацио со пресврт славеше над „нераѕурите“ со 3:1, но во последните 10 минути од мечот се создаде огромна тензија, а воедно и хаос на теренот.

Андерсон погоди за 2:1 во 81-та минута додека Димарко лежеше на земјата, но додека играчите на Интер беа бесни и го нападнаа стрелецот на голот, оние од Лацио посочуваа дека Лаутаро Мартинез не ја прекинал акцијата во претходниот напад. Овој момент предизвика доста контроверзи и донесе нервоза на теренот, која според Сари е карактериситчна само за италијанскиот фудбал.

– Не знам зошто воопшто постои дебата за таа ситуација. Димарко лежеше на земја, а Интер тој напад го заврши со удар кон нашиот гол. Ако некој требаше да ја прекине акцијата во тоа време, тоа беа играчите на Интер.

– Тие не го направија тоа и за мене ова е чиста ситуација. Решија да продолжат да играат, продолживме и ние. Има многу јасно фудбалско правило за овие ситуации, но вакви поплаки има само во Италија. Ова го нема во Европа, во Лигата на шампионите. Ова се случува само во Италија, – порача Сари по победата од 3:1.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни