Поврзете се со нас

Италија

Сапонара со маестрален лоб ја откажа Рома и ја испрати Специја во куп четвртфиналето (Видео)

Објавено

на

blank

Рома се врати од два гола негатива, но не издржа со два играча помалку во продолжението и го загуби дуелот со Специја од осминафиналето на италијанскиот куп (2:4).

Специја поведе рано, уште во 6. минута, кога Галабинов реализираше од белата точка и ги најави проблемите за Рома на оваа средба на „Олимпико“.

Само девет минути подоцна, Сапонара го зголеми водството на гостите, но тоа не беше доволно за Специја да го добие натпреварот во регуларните деведесет минути.

Рома доби пенал пред крајот на полувремето, кој во гол го претвори Пелегрини, додека израмнувањето го донесе Мхитарјан во 73. минута. Во завршницата најпрвин Мајорал промаши зицер за домаќините, а потоа и Специја имаше голема шанса, но Пау Лопез не дозволи трет гол во неговата мрежа.

Само што започна продолжението, дојдоа уште поголеми проблеми за „волчицата“. Најпрвин Манчини доби втор жолт картон и исклучување, а само една минута подоцна, голманот Лопез реагираше несмасно надвор од шеснаесетникот и тој беше испратен во соблекувална.

Со двајца фудбалери повеќе Специја успеа да поведе во 107. минута преку Верде, а точка на натпреварот стави Сапонара, кој со маестрален лоб успеа да ги постави конечните 2:4 и да ја испрати Специја во четвртфиналето на италијанскиот куп, каде противник ќе биде Наполи.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни