Поврзете се со нас

Англија

Санчо за моментот кој се уште го прогонува: Немам закрепнато…(ВИДЕО)

Објавено

на

Foto:twitter.com/BVB

Џејдон Санчо се подготвува за големото финале на Лигата на шампионите во кое тој со својата Борусија Дортмунд ќе го предизвик Реал Мадрид, тимот со најмногу трофеи во натпреварувањето.

Ова дефинитивно е голем предизвик за „милионерите“, самите играчи кои имаат можност да дојдат до најпрестижниот трофеј во клупскиот фудбал. Санчо се препороди откако одново заигра за Борусија и се надева ќе придонесе пехарот по подолга пауза да се врати во Дортмунд.

-Мислам дека никој ова не го очекувал. Јас сум во финалето во Лигата на шампионите. Јас сум многу среќен. Јас сум благословен. Од натпревар по натпревар само работев на себе, обидувајќи се да бидам подобар играч. Правење дополнителни работи зад затворени врати. Сè што правам е за тимот и благодарен сум им – и на персоналот, стручниот штаб што ме пречекаа назад.

-Не можам доволно да им се заблагодарам на мајка ми и на тато. Исто така и моите браќа и сестри. Знам што ќе каже мајка ми. Таа ќе биде како: „Победи или изгуби, сè уште те сакам синко!“ Татко ми веројатно ќе ми праќа пораки на телефонот сега велејќи: „Дали тренираш??“ Но, без разлика, целото мое семејство ќе се гордее со мене, -вели Санчо кој призна дека се уште не може да закрепне од еден фудбалски момент, тоа е поразот на Англија од Италија на претходното ЕП.

„Гордиот албион“ загуби во финалето на „Вембли“ на пенали, серија во која освен Санчо не погодија Сака и Рашфорд, па имаше многу критики, непријатности, коментари и навреди на расна основа.

-Беше тешко. Реакцијата не беше убава. Да се ​​биде во Лондон, ниту за милион години не би помислил дека тоа ќе го добиеме. Тоа е сеќавање кое се обидувам да го блокирам, но само треба да бидам позитивен. Тоа е фудбал за тебе. Луѓето кажуваат работи во моментот за кои сум сигурен дека не ги мислат. Но мора да сфатат дека кога ги кажуваат тие работи, тоа навистина влијае на нас. После тоа беше летнаѕа пауза и тоа лето беше тешко. Само размислување: ‚Зошто мораше да бидам јас?

-Се чинеше како да ја разочаравме нашата земја. Знам дека не, но така се чувствуваше во моментот. Секако дека ја видов љубовта. И ние го цениме тоа – зборувајќи во име на Букајо и Маркус. Но, сепак понекогаш ми е нешто во главата. Мислам дека сè уште не сум целосно закрепнат, но давам се од себе.

-Ако размислите за тоа, потоа единствениот друг пенал што го изведов беше против Брајтон на Вембли (за Манчестер Јунајтед) и постигнав гол. Тоа е еден од оние моменти кога верувате во себе. Изведувам пенали долго време и само вежбам и вежбам за да добијам поголема самодоверба.

-Никогаш не сум се сомневал во себе да изведам пенал, така што дефинитивно би бил подготвен да изведам пенал доколку дојде до тоа. Тоа ќе биде одличен ден и одлична прилика за моето семејство, -вели Џејдон за „Мирор“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни