Поврзете се со нас

Светски првенства

Само еден од нив ќе игра на СП: Салах и Мане ќе се судрат во мундијалскиот бараж

Објавено

на

Познати се паровите за завршната плејоф рунда за пласман на Светското првенство кога се во прашање претставниците од африканскиот континет.

Во месец март или поточно од 23 до 29 десете репрезентации ќе се борат за пет места, а дербито ќе биде меѓу Сенегал и Египет. Ова значи дека ќе имаме битка на двајцата соиграчи од Ливерпул, Садио Мане и Мохамед Салах, односно само една од овие ѕвезди ќе може заедно со сонародниците да настапи на мундијалот во Катар.

Исто интересно се очекува да биде двобојот меѓу Нигерија и Гана која беше непријатно изненадување на овогодинешното издание на Купот на африканските нации.

Мали ќе се соочи со Тунис, ДР Конго ќе излее на мегдан со Марока, а пак Камерун ќе мора да го сруши Алжир ако сака да се врати на најголемата сцена.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни