Поврзете се со нас

Италија

Саки го советува Милан за Пиоли: Има три решенија

Објавено

на

Foto:twitter.com/acmilan

Ариго Саки како човек кој има оставено голема, длабока трага во Милан секогаш сака да говори за „росонерите“, да дава совети и едноставно да помогне клубот да напредува и се движи во позитивна насока.

„Црвено-црните“ остануваат без пехар во оваа кампања и до крајот целта ќе биде да се задржи сегашното второ место на табелата. Меѓутоа како што сега стојат работите тоа нема да му помогне на тренерот Стефано Пиоли да ја задржи работата, поточно информациите говорат дека клубот е во потрага за негов наследник и веќе како опција се неколку имиња.

-Ги прочитав имињата на Лопетеги, Фонсека, Галтие, Гаљардо, Тедеско, Ван Бомел и Де Ѕерби. Тренери кои ги познавам и кои навистина ги почитувам. Меѓутоа, настрана од нивното искуство, еден фундаментален аспект не се разгледува. Ако на некој странски играч му треба време да се смести во италијанскиот фудбал, за тренер, тоа е уште потешко. На тренерот му требаат најмалку две сезони за да разбере како е направено. Ова го велам без разлика на вредноста на споменатите тренери. Кој и да пристигне ќе му треба време да се прилагоди на различна култура, -вели Саки и продолжува:

-Зошто да не го задржат Пиоли? Верувам дека неговото искуство во Милан е позитивно. Освои титула и во тој случај ги изненади сите и играше забавен фудбал. Ако се биде во ред, тој ќе заврши втор оваа сезона. Тоа значи дека само Интер бил подобар. И јас имам едно прашање. Кој ги избра новите играчи [минатото лето]? Пиоли или директорите? Ако тие беа директори, тогаш одговорноста мора да се подели. Верувам дека Пиоли заслужува почит за се што му даде на Милан и како се однесуваше. Чувствувам дека неговиот престој не би бил план Б. Напротив, тој е тренер кој разбира како да се подобрува со текот на времето. Тој исто така правеше грешки, вистина е. Но, да се греши е човечки. Освен тоа, тој е чесен човек кој имал понизност да се стави под прашање и да ги признае своите грешки, -истакна Ариго кој запрашан за тоа што тој би направил одговори:

-Прво, ќе размислам да го задржам Пиоли, а потоа ќе имам втора опција: да ангажирам врвен тренер. Клоп, Анчелоти, Гвардиола и Конте се меѓу најдобрите, но мислам дека нема да бидат достапни за Милан.

-Трето е да се избере тренер во подем кој веќе ја докажал својата вредност. Мислам дека Де Ѕерби е спомнат исто така и мислам дека би бил тренер кој би можел добро да работи. Тој има важни искуства.  Мислам на времето поминато во Украина, па замина во Англија, во најфасцинантната лига на светот. Тој добро ја познава Серија А. Тој беше добар во подобрување на своите играчи. Друга работа што не треба да се потцени е тоа што тој им дава идентитет на своите тимови, -порача Саки за „Газата Дело Спорт“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни