Поврзете се со нас

Англија

Сака промаши пенал, Арсенал остана без „целиот плен“ во градското дерби (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:twitter.com/Squawka_Live

Фудбалерите на Арсенал не успеаа да го остварат посакуваниот резултат на денешната пресметка против Вест Хем во Премиер лигата.

Лидерот во шампионатот имаше пеколен старт и по 10 минути дојде до убедливо водство од 2-0 со головите на Жезус и Одегард. Меѓутоа потоа дојдоа проблемите за гостите кои направија пенал во 33 минута кој го искористи Бенрахма.

Со овој резултат од 2-1 се замина на одмор, а по паузата „топчиите“ добија можност преку удар од 11 метри повторно да избегаат на два разлика. Одговорноста ја презема Сака, ама тој ја промаши рамката од голот на Фабијански.

Во 55 минута стигна казната, Боувен ја искористи топката од Керер и донесе радост за Вест Хем за 2-2. До крајот „чеканите“ имаа и пречка преку Антонио, но немаше друга промена на резултатот.

Арсенал со 74 бода останува на првата позиција со плус четири од Манчестер Сити кој има и натпревар за доигрување. Вест Хем со 31 поен е на 15. место на прволигашката табела.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни