САД стигна до 100. злато на ЗОИ: Американците им дишат во врат на Норвежаните

Shon White

Американската олимписка делегација и официјално влезе во клубот 100 со освоени златни медали за Зимските Олимписки Игри.

Но, претходно да се случи тоа, сноубордерот Шон Вајт одлично настапи и успеа да го освоипрвото место и се закити со неговиот трет златен медал во кариерата на Олимписките игри, кога најпрво во Торино 2006, па наредната Олимпијада во Ванкувер 2010 година успеа повторно да се закити со медал.

Сепак, зациментиран на првото место е олимпискиот тим на Норвешка, кој до сега се има закитено со 121 медал, но овој пат САД се решени да им го загрозат првото место на Норвешка.

Facebook Коментари