Поврзете се со нас

Свет

Рускиот суд и додели долга затворска казна на позната американска кошаркарка

Објавено

на

Фото: twitter.com/brittneygriner

Американската кошаркарка Бритни Гринер доби затворска казна во траење од 9 години од страна на судот во Русија.

Гринер беше уапсена поради поседување наркотици, откако кај неа било пронајдено масло од канабис, а по неколку месеци во притвор, денеска ја доби официјалната пресуда.

Американката признала дека го поседувала маслото, претставувајќи го својот потег како „грешка“, аргумент кој не и помогнал премногу во одбраната.

Гринер е една од најдобрите светски кошаркарки, а беше уапсена на аеродром во Москва, напуштајќи ја земјата каде настапуваше за време на летниот период.

Овој случај предизвика и дипломатски скандал меѓу Русија и САД, при што и американскиот претседател Џо Бајден ја оцени пресудата како неприфатлива.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни