Поврзете се со нас

АТП

Русинот продолжува да „грми“: Медведев го „исчисти“ Синер и го грабна трофејот во Мајами (ВИДЕО)

Објавено

на

Рускиот тениски ас, Данил Медведев е победник на АТП Мастерсот во Мајами и тоа откако вечерва во завршниот меч на турнирот го надигра Јаник Синер.

Италијанецот е „пациент“ на Медведев и најдобар доказ за тоа со денешниот пораз има 6-0 во меѓусебните дуели. Данил славеше со 2-0 во сетови по еден ипол час игра, период во кој видовме далеку поголема борба во првиот сет кој заврши со 7-5, односно вториот беше решен со 6-3.

Ова за Русинот беше четврта титула на последните пет турнири, поточно има учинок од 24-1, односно единствениот пораз го доживеа од Карлос Алкараз во финалето во Индијан Велс.

Севкупно ова беше 5 АТП Мастерс титула или севкупно 19 трофеј во кариерата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни