Русија го доби трилерот во двојки и ја елиминираше Србија во Дејвис Купот

karen-rublev

Откако ги поделија победите во синг конкуренција, Русија и Србија се обврзаа да играат завршен и решевачки меч во игра на двојки, а истиот понуди навистина голема возбуда, но и моментите на нервоза во салата во Мадрид.

Пресметката беше отворена со победа на Рубљов против Крајиновиќ со убедливи 2:0, Новак Ѓоковиќ возврати и го преслуша Карен Хачанов со 2:0, по што следеше убедливо неизвесна борба во игра на двојки. Српскиот селектор се одлучи за двојката Ѓоковиќ-Троицки, додека Русите беа предводени од Хачанов и Рубљов.

Рускиот пар отвори подобри и поведе со 1:0 во сетови (6:4), Ноле и Виктор возвратија со иста мера, додека во одлучувачкиот сет, Србите пропуштија три меч топки, пред да бидат елиминирани во четвртфиналето со 10:8 во тајбрејкот.

Facebook Коментари