Поврзете се со нас

АТП

Руседски: Голема тројка? Остана само еден, Ѓоковиќ нема лесно да си замине од големата сцена

Објавено

на

Некогашниот четврти најдобар тенисер на светот, Грег Руседски често е активен и ги коментира сите актуелности, случувања во светот на тенисот.

Тој често е директен, па така во последното обраќање порача дека едноставно повеќе не постои голема тројка (Рожер Федерер, Рафаел Надал, Новак Ѓоковиќ), односно дека  Ѓоковиќ е единствениот од таа дружина кој е навистина конкурентен и може да се носи и со младите кои веќе се закана и освојуваат титули на значајни турнири.

-Кога станува збор за грен слем, оваа помлада генерација е веќе тука. Од големата тројка остана само еден голем, Новак Ѓоковиќ, кој нема леснода ја напушти главната сцена. На Федерер и Надал ќе им биде потешко бидејќи сега ги има Медведев, Зверев, Циципас кои почнуваат да веруваат дека можат да одат до крајот. Тие се многу, многу блиски, -смета Руседски кој ја искоментира минатава сезона.

-Медведев конечно го победи Ѓоковиќ во финалето на грен слем, Циципас имаше 2-0 во финалето во Париз кога Новак победи во пет сета, а Матео Беретини играше во финалето на Вимблдон. Значи ги нема Федерер, Надал, таму е само Ѓоковиќ од големата тројка што претходно беше незамисливо, барем во последната деценија“, заклучи Руседски.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни