Поврзете се со нас

Англија

Руни го презема Бирмингем, ангажираше две познати имиња во стручниот штаб

Објавено

на

Foto:twitter.com/dcunited

Вејн Руни денеска и официјално е назначен за нов менаџер на Бирмингем, со што доби нов тренерски ангажман само неколку дена по разделбата со претходниот клуб.

Поранешниот англиски репрезентативец не успеа да обезбеди пласман во МЛС плејофот со Ди-Си Јунајтед, па клубот и тој решија да се разделата и да продолжат во различни насоки.

Затоа Руни не чекаше долго за новиот предизвик, па денеска е претставен за нов предводник на второлигашот Бирмингем, кој во моментов е на шестото место на табелата во Чемпионшип.

Руни назначи познати имиња за негови помошници, а тоа се поранешниот англиски репрезентативец Ешли Кол и неговиот екс соиграч од Манчестер Јунајтед, Џон О’Шеј. Двајцата имаат обврски во англиската и ирската сениорска репрезентација и ќе работат паралелно во Бирмингем.

Пред да работи во САД, Руни во Англија го предводеше тимот на Дерби Каунти.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни