Поврзете се со нас

Германија

Румениге се истакна со иновативна маска, Баерн ја наполни мрежата на Шалке 04 (Видео)

Објавено

на

blank

Баерн Минхен денеска оствари рутинска победа на гостувањето кај Шалке 04 (0:4) и извлече максимум од киксовите на РБ Лајпциг и Баер Леверкузен во актуелното бундеслигашко коло.

Томас Милер во 33. минута го отвори резултатот, а Роберт Левандовски во вториот дел зголеми, а Милер со вториот погодок во 88. минута и Алаба во самиот финиш ги поставија конечните 0:4, повеќе од доволни за важна победа на Баварците во Гелзенкирхен.

Со овој триумф, Баерн сега има седум бодови повеќе од второпласираниот РБ Лајпциг.

Она што дополнително го привлече вниманието на фудбалските фанови е невообичаената заштитна маска која ја носеше Карл-Хајнц Румениге.

Првиот човек на Баерн веројатно има иновативна маска во обидо да се заштити од коронавирусот, но нејзиниот дизајн предизвика вистинско шоу на социјалните мрежи.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни