Поврзете се со нас

Свет

Руди Гарсија: Утката на Роналдо беше клучен момент на натпреварот (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/AlNassrFC_EN

Ал Наср претрпе пораз од Ал Итхад во полуфиналето на Суперкупот и остана без шанса да се бори за трофејот на фајнал-фор турнирот, а по натпреварот голем фокус се стави на изданието на Кристијано Роналдо.

Португалецот не постигна гол на својот втор настап по трансферот во Саудиска Арабија и ќе мора да почека на својот првенец во оваа земја, иако вчера имаше нависитна стопроцента шанса да постигне важен погодок за Ал Наср.

При негатива од 1:0, Роналдо од непосредна близина биеше со глава директно во голманот на противничкиот тим, а веќе во следниот напад Ал Итихад постигна погодок за 2:0.

Според тренерот Руди Гарсија, ова бил клучен момент на натпреварот, кој можел да го смени текот во поинаков правец.

– За мене еден од клучните моменти на натпреварот беше утката на Роналдо пред крајот на првото полувреме. Неговата нереализирана шанса можеше да го промени мечот. Како и да е, мора да му се честита на Ал Итихад. Тие беа подобри од нас и останува да се насочиме на случувањата во домашното првенство, – изјавил тренерот на Ал Наср, Руди Гарсија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни