Поврзете се со нас

АТП

Руд го разби Зверев и обезбеди ново финале во Париз (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:twitter.com/WeAreTennis

Каспер Руд е противникот на Новак Ѓоковиќ во финалето на вториот календарски грен слем Ролан Гарос.

Руд во денешното полуфинале му одржа вистинска лекција на Александер Зверев и со чисти 3-0 обезбеди место во ново финале во Париз. Скандинавецот уште во првиот сет поведе со 2-0 и едноставно ја најави оваа супериорна партија во која дојде до посакуваниот резултат по нешто повеќе од два часа игра со 6:3, 6:4, 6:0.

Минатата година Каспер загуби со 3-0 од Рафаел Надал во битката за трофејот, но сега е поискусен и се очекува да прижи далеку поголем отпор иако Ѓоковиќ дефинитивно ќе влезе како фаворит во неделната пресметка.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни