Поврзете се со нас

Франција

Ротен повторно го нападна Меси: Тоа не е добра идеја, не вложува напор…

Објавено

на

Foto:twitter.com/PSG_inside

Лионел Меси е во завршните месеци од актуелниот договор со Пари Сен Жермен, но постои голема можност тој да ја продолжи соработката со овој тим и да остане во сегашната средина и по јуни 2023 година.

Преговорите течат, клубот се уште го гледа во проектот и се чини прашање е на време кога ќе се наместат коцките и ќе биде објавено дека Лео останува на „Паркот на принцовите“. Ова не му се допаѓа на некогашниот член на „светците“ Жером Ротен кој може да се каже дека е дежурен критичар на Аргентинецот, поточно не го штеди, го напаѓа од доаѓањето од Барселона.

-Продолжувањето на договорот на Меси е срање. Управувањето со тројцата [Меси, Нејмар и Мбапа] е комплицирано. Згора на тоа, постои сметка за плати. И видовме дека ПСЖ е заглавен со финансискиот фер плеј, затоа што сметката за плати-експлодираше. Имате можност да закрепнете голема сума пари од платата на Меси. Тоа може да ви овозможи да регрутирате и да го подобрите вашиот состав. Поради ова, многу е лоша идеја да се продолжи договорот со Лео Меси.

-Во однос на сликата и она што тој го рефлектира, не разбирам зошто Лео Меси сака да ја продолжи авантурата. Тој не вложува напори да го однесе клубот напред. Никогаш не им се заблагодарува на навивачите, ја спушта главата и оди во соблекувалната. Дури и кога ги слави своите голови, неговото име е извикувано, тој никогаш нема убав гест кон приврзаниците да им се заблагодари. Тој не сака да инвестира повеќе во проектот. Поради тоа, не е добра идеја да го задржиме, -порача Ротен за „РМЦ Спорт“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни