Поврзете се со нас

Мото ГП

Роси најави уште колку години ќе биде дел од Мото ГП пред стартот на новата сезона

Објавено

на

blank

Марк Маркез вчера соопшти дека сепак нема да стигне навреме и ќе ги пропушти првите две трки од новиот Мото ГП мундијал во Катар, којпак по се изгледа, повторно нема да биде последен за легендарниот и неповторлив Валентино Роси.

Италијанскиот „Доктор“ денеска откри дека неговиот проект со новиот тим „Петронас Јамаха“ не се заснова само на една година соработка, односно нагласи дека неговиот план е да биде дел од „кралската класа“ во мотоциклизмот и наредната 2022-ра година, која најверојатно ќе биде последна во неговата богата и трофејна кариера.

– Искрено, мојата цел е да возам уште две години, – изјави деветкратниот шампион во директното прашање во интервјуто за „Ла Република“.

– Како и претходно, се ќе зависи од тоа како ќе се одвиваат работите на патеката. Многу важна ќе биде оваа 2021-ва година, ако се забавувам, ако се борам за врвот и за подиумот, ако бидам дел од топ 5, ќе продолжам уште една сезона, – нагласи Роси кој има полни 42 години, а доколку го исполни својот зацртан план, ќе го гледаме на патеките и на 44-годишна возраст.

– Првиот тим на Јамаха ги избра Вињалес и Квартараро за оваа сезона и јас го прифатив тоа. Но, кога отидов кај нив, им реков дека не можат да ме извисат и поради тоа ми дадоа мотоцикл во сателитскиот тим, – објаснува Валентино кој оваа година ќе го гледаме во ново руво, односно во нови бои.

Првата трка од календарот во Мото ГП е на програмата претстојниот викенд, а сезоната ќе започне со трката за Големата Награда на Катар.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни