Поврзете се со нас

Билијард и Снукер

Рони О’Саливен не е воодушевен од Хамилтон: Доминира само поради својот болид

Објавено

на

blank

Големата снукер ѕвезда, Рони О’Саливен, признава дека неговиот сонародник Луис Хамилтон постигнал навистина неверојатен успех во Формула 1, но за него тоа не е доволно да го вклучи меѓу најдобрите спортисти на денешницата.

Од „ракетата“ било побарано да направи избор на седум врвни спортисти, кои според него се над останатите на светската сцена, а таму немало место за седумкратниот Ф1 шампион.

– Фантастично е што Луис освои седум титули, но ако вашиот болид е побрз од другите, можете да си дозволите и некоја грешка и тоа да не се почувствува.

– Мене повеќе ми изгледа како возење со запалена цигара и држење на воланот со еден прст. Во теорија се што треба да направи Хамилтон е да го победи својот клупски колега Валтери Ботас, а за него се чини дека е задоволен и со второ место.

– Немаше да се чувствувам подеднакво успешно во мојата снукер кариера, ако дупките на масата беа поголеми кога јас сум на потег, – изјавил О’Саливен.

Рони во големата седумка ги вклучил Рожер Федерер, Рафаел Надал, Новак Ѓоковиќ, Лионел Меси, Кристијано Роналдо, Тајгер Вудс и Фил Тејлор (пикадо).

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни