Поврзете се со нас

Свет

Роналдо не се најде меѓу најдобрите играчи на светот, неговата реакција е јасна (ФОТО)

Објавено

на

Меѓународниот институт за фудбалска историја и статистика (ИФФХС) го издвои Ерлинг Халанд како најдобар фудбалер за оваа 2023 година.

Тој имаше фантастична година со Манчестер Сити во која освои дури пет трофеи и доби вкупно 208 поени со што ги остави зад себе Килијан Мбапе (105) и Лионел Меси (85).

Во првата десетка имаше место уште за Родри, Белингем, Де Брујне, Кејн, Силва, Вини Жуниор, Мартинез, односно во ова друштво немаше место за Кристијано Роналдо кој беше дури единаесетти, избор кој не му се допадна на Португалецот и истиот го испрати со емотикони кои се смеат.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by A Bola (@abolapt)


Само за потсетување ветаранот е играчот со најмногу дадено голови во оваа календарска година.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни