Поврзете се со нас

Италија

Рома планира нов стадион за големиот јубилеј

Објавено

на

Фото: twitter.com/OfficialASRoma

Рома е уште еден италијански клуб кој планира изградба на нов стадион, а истиот ќе се обиде да биде готов до прославата на стогодишнината од формирањето на клубот.

Раководството најави дека започнало проект со кој би се најавила изградбата на стадионот, кој треба да биде готов до 2027 година.

Одговорните работат и на финансиската конструкција, дел што може да биде проблематичен поради зголемените цени на градежните материјали и енергенсите.

Стадионот ќе се гради во реонот Пјетралата, а експертите велат дека мисијата да биде готов до 2027 година ќе биде тешка, но не и неостварлива.

Рома традиционално ги игра своите натпревари на „Олимпико“, кој е во сопственост на градот Рим и каде настапува и големиот градски ривал Лацио.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни