Поврзете се со нас

Италија

Рома го казнила „проблематичниот“ Карсдорп

Објавено

на

Foto:twitter.com/ASRomaEN

Рик Карсдорп се најде во невообичаена ситуација откако беше обвинет од тренерот Жозе Мурињо дека не се залагал доволно на еден од натпреварите пред паузата за СП, па неговата иднина на „Олимпико“ останува неизвесна.

Потврда за тоа е и фактот што Карсдорп по обвинувањата не се врати во составот, а не тренираше и на подготовките за мини турнејата во Јапонија. Фудбалерот експресно замина во Амстердам, а потоа и на одмор во Тајланд, а ќе треба да се појави на тренинг во пресрет на продолжението на сезоната.

Италијанските медиуми сега пренесуваат дека Рома веќе го казнила Карсдорп, не прифаќајќи го неговото објаснување дека не може да тренира поради психолошки проблеми.

Јануарскиот преоден рок ќе биде значаен за Холанѓанецот, но Рома веројатно ќе сака да го продаде, а не да го испрати на заем во друг клуб.

Италијанскиот клуб би барал околу 10 милиони евра за бекот, а како заинтересиран се споменуваше Јувентус, кој во меѓувреме мора да решава многу посериозни прашања.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни