Поврзете се со нас

Балкан

Ристовски најдобро оценет странец во Хрватска, доби место и во тимот на сезоната во ХНЛ (ФОТО)

Објавено

на

Foto:twitter.com/gnkdinamo

Екипата на Динамо Загреб ја продолжи доминацијата во Хрватска и освои уште еден пехар во кој значајна улога имаше и македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски.

Ристовски беше меѓу најдобрите играчи на клубот од Загреб, а најдобар доказ за тоа се „наградите“ кои дефанзивецот ги доби. Стефан се најде во идеалната единаесетка на сезоната во ХНЛ во која имаше место дури за уште шест негови соиграчи од Динамо.

Ливаја, Кровиниќ, Теклиќ и голманот Мајкиќ беа останатите кои се најдоа во одбрано друштво.

Воедно Ристовски е најдобро оценет стране во Хрватска според „Софаскор“, има просечна оценка од  7.20 со што севкупно е на петтото место. Пред него се клупските колеги Мишиќ, Периќ и Иванушец како и членот на Хајдук, Ливаја.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни