Поврзете се со нас

Свет

Ристовска и ЦСКА ја минаа четвртфиналната пречка во Купот на Русија

Објавено

на

foto:www.facebook.com/whccska

ЦСКА Москва на Сара Ристовска успеа да ја мине четвртфиналната пречка во Купот на Русија.

Актуелниот руски шампион пред неколку дена загуби од Черноморочка со 28:26, но во денешната средба ја „избриша“ таа негатива и со 37:32 дојде до севкупна победа од 63:60 за пласман во следната фаза на ова натпреварување.

Клучно беше второто полувреме во кое домашните ракометарки се разбудија, заиграа на нивото кое се очекува и со 23:15 се изборија за пресврт и воедно триумф кој ги остава за пехарот во Купот.

Македонската репрезентативна Ристовска даде три гола од четири обиди за 30 минути на теренот. Инаку место во полуфиналето обезбедија и екипите на  Ростов Дон, Динамо Синара и Лада Тољати.

Следно за Сара и другарките е соочувањето со Краснодар во домашниот шампионат.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни