Поврзете се со нас

Мото ГП

Ринс обезбеди прва победа за Сузуки, Мото ГП има нов лидер во генералниот пласман

Објавено

на

Алекс Ринс победи на трката за ГН на Австралија во Мото ГП шампионатот, а конечниот епилог донесе промена на водството и во генералниот пласман.

Ринс му ја донесе првата победа на Сузуки оваа сезона, а таа можеби ќе биде и единствена бидејќи до крајот остануваат уште две трки, по што овој тим се повлекува од Мото ГП шампионатот.

Шпанецот ја доби битката со сонародникот Марк Маркез кој го освои второто место и стигна до 100. подиум во кариерата, а третото место го освои Пеко Бањаја.

За Бањаја ова беше доволно да го преземе водството во генералниот пласман, пред се поради фактот што Фабио Квартараро не ја заврши трката.

Бањаја сега има 233 поени, Квартараро е на второто место со 219 поени, а зад нив е А.Еспаргаро со 209 поени.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни