Поврзете се со нас

НБА

Рекорден ефект на Вембанјама за победа на Спарс, Денвер ја прекина серијата на Мајами (Видео)

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/spurs

Сан Антонио сезонава не победува често, но утринава успеа да им приреди такво задоволство на домашните фанови и тоа на дуелот со Оклахома Сити, а Виктор Вембанјама се истакна со својот уникатен ефект.

Французинот стана прв играч во историјата на НБА кој завршил натпревар со најмалку 25 поени, 10 скокови, 5 асистенции, 5 блокади и 5 тројки на еден натпревар, а имал ефект од 28 поени, 13 скокови, 7 асистенции, 5 блокади и 5 тројки.

Васел исто така имал 28 поени во победничкиот тим, додека Гилџус-Александер бил најефикасен на теренот со 31 поен.

Денвер ја прекина победничката серија на Мајами, а Никола Јокиќ повторно го предводел својот тим до триумфот, иако не забележал трипл-дабл. Центарот имал 18 поени и 11 скокови, а најефикасен бил Портер со 30 поени.

Шарлот – Милвоки 99:111
Орландо – Јута 115:107
Бруклин – Атланта 124:97
Њујорк – Голден Стејт 99:110
Сан Антонио – Оклахома 132:118
Финикс – Хјустон 110:105
Денвер – Мајами 103:97
ЛА Лејкерс – Вашингтон 134:131 ((п)

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни