Поврзете се со нас

Шпанија

Реал размислува да им го забрани патувањето на своите играчи на доделувањето на „Златната топка“

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/realmadrid

Реал Мадрид би требало да биде претставуван на церемонијата на доделување на „Златната топка“ преку дел од своите фудбалери, но клубот не е сигурен дека тоа е најдобра идеја во овој момент.

Џуд Белингам и Винисиус Жуниор се фудбалери кои треба да бидат присутни на свеченоста во Париз, но Флорентино Перез и неговите соработници се исплашени од актуелната ситуација во земјата.

Израелско-палестинскиот конфликт во Газа предизвика бројни закани со терористички напади во цела Франција, па постојано се откажуваат и летови бидејќи аеродромите добиваат дојави за поставени бомби.

Во слична ситуација се и најважните туристички атракции како палатата во Версај, па сето тоа може да ја осиромаши и фудбалската гала церемонија, бидејќи Реал е еден од клубовите кои размислуваат да им забранат патување на своите ѕвезди во Париз.

„Златната топка“ ќе биде доделена на 30. октомври во театарот Шателе.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни