Поврзете се со нас

Шпанија

Реал не може веќе да ги трпи, две ѕвезди на клубот ќе може да си заминат без да се плати обесштетување за нив

Објавено

на

Од Реал Мадрид веќе одреден период се обидуваат да се ослободат од некои свои фудбалери кои имаат огромни примања, но никако не можат да успеат во таа намера.

Клубовите за да ги избегнат финансиските последици по кризата предизвикана од коронавирусот ќе мора да се ослободат од некои од ѕвездите кои заработуваат огромно богатство.

Така, јасно е дека во Реал Мадрид први на удар ќе бидат крилните фудбалери, Герет Бејл и Хамес Родригез.

И двајцата имаат богати договори со клубот и токму затоа не можат да најдат нова средина која ќе им ги исполни барањата и ќе им ја плати платата која ја заработуваат во Реал Мадрид.

Затоа „Кралскиот клуб“ е подготвен и двајцата да ги пушти без никакво обесштетување со што ќе ослободи голема сума на пари во својата каса. Посебно проблем претставува Герет Бејл кој има астрономска плата од 400.000 евра неделно.

И другите клубови од Ла Лига ќе мора да бидат приморани да продаваат дел од своите ѕвезди, па така се шпекулира дека Атлетико ќе го пушти Саул за сума помала од 80 милиони евра, иако за него бараа над 100 милиони евра, а Барселона пак ќе се обиде да се ослободи од Дембеле за кого ќе прифати понуда од 60 милиони евра.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни