Поврзете се со нас

Свет

Реал направи голем пресврт против Барселона, Дончиќ го предводи славјето за освоениот Суперкуп

Објавено

на

Кошаркарите на Барселона водеа речиси цел натпревар против големиот ривал Реал Мадрид, но на крајот екипата од Мадрид го освои шпанскиот Суперкуп (88:83).

Барса на полувреме водеше со шест поени разлика, во третиот период во еден момент имаше и плус деветнаесет, но и тоа не беше доволно да го откаже противникот.

Реал почна да се стабилизира на теренот, последниот период го започна со минус девет, а во завршницата ја стопи предноста на Барселона и стигна до голема победа.

За тоа колку радост донесе големиот пресврт во Суперкупот и за фановите, говори реакцијата на Лука Дончиќ, кој веднаш по крајот ги сподели емоциите на Твитер, а подоцна го истакна и МВП играчот Серхио Љуљ.

Најдобар поединец кај Реал беше токму Љуљ со 24 поени, додека Поирие постигна 16. Во редовите на Барселона имаше повеќе играчи со двоцифрен учинок, а најдобри реализатори беа Хигинс со 16 и Дејвис со 13 поени.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни