Поврзете се со нас

Свет

Реал го комплетираше најскапиот кошаркарски трансфер

Објавено

на

blank

Шпанскиот прволигаш Реал Мадрид и официјално го комплетираше трансферот на 24-годишниот Алберто Абалде.

Тој во Реал пристигна од Валенсија и тоа откако си ја плати откупната клаузула од 1,5 милиони евра. „Кралевите“ не сакаа да велгуваат во конфликт со нивниот конкурент од АЦБ лигата и официјално да платат ваква голема сума, меѓутоа повеќе од јасно е од кого Абалде ги има добиено парите за овој трансфер за кој ќе треба да се издвојат уште 700.000 евра данок што значи целата операција изнесува 2,2 милиони евра.

Со ова споменатиот трансфер стана еден од најскапите во историјата на европската кошарка, па сега на Абалде кој потпиша петгодишен договор му останува да ја оправда довербата и го потврди својот квалитет и под водство на Пабло Ласо.

Инаку за Абалде кој завршниот турнир во АЦБ лигата го заврши со просек од 14,8 поени, 3,8 асистенции и 3 скокови заинтересирани беа Армани Милано и Барселона.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни