Разочарувачко простување: Фарах остана без златен медал на 5.000 метри

Farah-razocaran

Мо Фарах не успеа да се збогува со британските фанови со победа откако го освои само сребрениот медал на трката на 5.000 метри на СП во Лондон.

Атлетичарот кој доминираше изминативе години на трките на 5.000 и 10.000 метри доживеа слично сценарио како Јусеин Болт откако не успеа да го освои златото на последниот настап на големите натпреварувања, а денеска беше победен од Муктар Едрис од Етиопија.

Американецот Пол Челимо го освои бронзениот медал.

muktar

Facebook Коментари