Поврзете се со нас

Европски купови

Разиграниот Шортс го одведе Бон на завршниот турнир во Лигата на шампионите

Објавено

на

foto:www.championsleague.basketball

Екипата на Талеком Бон предводен од македонскиот репрезентативец, Ти Џеј Шортс обезбеди место на завршниот турнир во Лигата на шампионите.

Бундеслигашот ја доби „мајсторската“ со Стразбур со 83-77 и ќе има можност да се бори за титулата во ова натпреварување. Францускиот тим пружи силен отпор на овој меч, но домаќините со одлична игра во последниот период и со помош на поддршката од публиката успеа да ја преземе контролата, дојде до триумф, односно ја затвори оваа серија со 2-1.

Шортс беше играч број еден со 24 поени, 1 скок, 6 асистенции и 2 украдени топки, најголема поддршка му беше Хокинс со 15 кошеви.

Противник на Бон во полуфиналето ќе биде подобриот од пресметката меѓу Хапоел Ерусалим и АЕК.

Досега место на Ф4 има обезбедно и шпанска Уникаха.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни