Поврзете се со нас

АБА лига

Разиграниот МЗТ Скопје со „стотка“ до перфектни „три од три“ во Сараево

Објавено

на

Кошаркарите на МЗТ Скопје издвојуваа победа над Ловќен од 100-81 во последниот натпревар во „балонот“ во Сараево во АБА2 лигата.

„Штрковите“ од Аеродром беа расположени за игра особено во првата и третата четвртина во која уфрлија над 30 поени, периоди во кои всушност ја направија разликата и си овозможија да ја прокнижат третата победа на овој мини турнир во Босна и Херцеговина.

Вер даде 19, Мекиќ 15, а Крстевски и Рикиќ по 11 кошеви. Позитивно е исто така што минути добија младите Дарио Ивановски и Димитар Иванов кои заедно искомбинираа 11 поени и 4 асистенции.

МЗТ со учинок 6-1 е на второто место на табелата зад Борац Бања Лука.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни