Поврзете се со нас

НБА

Разиграниот Јокиќ му донесе победа на Денвер, Дончиќ „испука“ 42 поени против Бостон (ВИДЕО)

Објавено

на

Тимот на Денвер Нагетс славеше над Оклахома Сити Тандер со 131-126 во единствениот натпревар на кој се играше продолжение во богата програма во НБА лигата.

Домаќините имаа убаво водство по три четвртини (97-84), меѓутоа паднаа во завршниот период по што мечот отиде во продолжение каде составот од Колорадо беше поуспешен за 11 сезонски триумф.

Во елемент беше Јокиќ со 39 поени, 10 скока и 9 асистенции, но мора да се каже дека имаше одлична поддршка од Гордон со 31 кош како и Браун кој запиша трипл-дабл од 17 поени, 13 скока и 10 асистенции.

Далас пак го загуби дербито со Бостон Селтикс со 125-111. Дончиќ направи се што можеше да му помогне на својот тим, уфрли 42 поени со 8 скока и 9 асистенции, меѓутоа на спротивната страна блескаше дуото Тејтум-Браун кое заедно искомбинира 68 поени што е повеќе од половина на целата екипа.

НБА резултати:
Шарлот – Филаделфија 107:101
Кливленд – Портланд 114:96
Индијана – Минесота 101:115
Атланта – Сакраменто 115:106
Бостон – Далас 125:112
Мајами – Вашингтон 113:105
Торонто – Бруклин 98:112
Милвоки – Чикаго 113:118
Оклахома Сити – Денвер 126:131 (прод.)
Сан Антонио – Њу Орлеанс 110:129
Јута – Детроит 116:125
Голден Стејт – ЛА Клиперс 124:107

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни