Поврзете се со нас

НБА

Рангирање: Најдобрите соиграчи на Мајкл Џордан

Објавено

на

Мајкл Џордан за многумина е најдобриот играч на сите времиња, играч кој со Чикаго Булс освои шест шампионски услови, односно имаше перфектен учинок во финалните пресметки.

Секако без разликата на големината на Ем-Џеј, тој немаше да може тоа да го оствари ако немаше квалитетни соиграчи, играчи кои можат да помогнат за да се оствари голема цел, освојување на шампионски прстен. Токму од тие кошаркари, „Cbssports“ направи листа од најдобрите соиграчи на Мајкл, поточно ги рангираше и еве како е списокот. Воедно тука има и неколку играчи со кои Џордан соработуваше во Вашингтон Визардс, а заслужија да се најдат во ова друштво.

1.Скоти Пипен

2.Денис Родман

3.Рип Хемилтон

4.Тони Кукоч

5.Чарлс Оукли

6.Хорас Грент

7.Џери Стекхаус

8.Лери Хјуз

9.Орландо Вулдриџ

10.Стив Кер

11. Бил Картрајт

12.Рон Харпер

13.Би-Џеј Армстронг

14.Бајсон Дели

15.Лук Лонгли

16.Џон Паксон

17.Крег Хоџис

18.Стејси Кинг

19.Џорџ Гервин

20.Квинтин Дејли

21.Сем Винсент

22-23.Артис Гилмор и Роберт Периш

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни