Поврзете се со нас

Репрезентација

Ракометните надежи надиграни од Романија

Објавено

на

Машката младинска репрезентација на Македонија го претрпе првиот пораз на ЕХФ шампионатот кој се одржува во Варна, Бугарија.

Нашиот национален состав загуби од Романија со 31-21 и тоа во средба во која противникот беше подобар во двете полувремиња. Романците ги реализираа првите 30 минути со позитива од четири голови (15-11) и водени од тоа во продолжението беа на уште повисоко ниво, ја зголемија предноста и на крајот остварија триумф со двоцифрена разлика.

Петковски со шест и Тодески со пет гола беа најефикасни, голманот Галевски запиша 13 интервенции.

Утре се соочуваме со Шваццарија која има три од три на овој шампионат.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни