Поврзете се со нас

Свет

Ракометен раритет: Бразилски голман режираше пенал-магија со својата одбрана (Видео)

Објавено

на

Гранолјерс е второпласиран во најсилната шпанска ракометна лига и има најдобар учинок после недопирливата Барселона, но овој тим остварува добри резултати и во Европа.

Како дел од Европската лига на ЕХФ, Гранолјерс победи на последниот меч на гостувањето кај Скандерборг, но триумфот од 25:30 останува најмногу во сеќавање поради ракометниот раритет кој го изведе гостинскиот голман.

Фаќање на „жива“ топка од страна на голманот при пенал удар и е вистинска реткост и во фудбалот, но во ракометот е речиси невозможна мисија, која сепак сега стана возможна.

Заслугите одат кај бразилскиот голман Рангел, кој успеа да одбрани удар од седум метри со една рака и да ја залепи топката со својата дланка.

Одбраната беше навистина атрактивна и несекојдневна, па истата брзо стана вирален хит во Шпанија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни