Ракометен куриозитет на СП: Камерунско мајагери како најдобро решение за спречување чист гол (Видео)

holandija-kamerun

Женската ракометна репрезентација на Камерун има биланс од четири порази на четири одиграни натпревари на Светското првенсто, но една репрезентативка на оваа селекција сепак успеа да го украде шоуто на ракометниот мундијал, а причина за тоа е една куриозитетна реакција која ја имаше.

При една контра на Холанѓанките кои инаку мечот го добија со 29:22, Ан Мишел Есам успеа да изведе една мајагери интервенција во стил на голман, а ситуацијата доби дополнителен необичен тек бидејќи судиите не и дадоа казна од две минути за недозволената акробација.

Facebook Коментари