Поврзете се со нас

Англија

Рајс: Арсенал научи многу од грешките од минатата сезона

Објавено

на

Foto:twitter.com/Arsenal

Арсенал минатата сезона не успеа да ја задржи предноста пред Манчестер Сити и остана без толку посакуваната титула во Премиер лигата, но Микел Артета и неговите играчи оваа сезона имаат слични амбиции и веројатно подобар состав да ги реализираат.

Засилувањето Деклан Рајс зборувал за ситуацијата во екипата откако се преселил на „Емирејтс“, потврдувајќи го разочарувањето кај новите соиграчи.

– Минатата сезона Арсенал беше најдобар тим во лигата, но не успеа да издржи во финишот, кога Сити е вообичаено силен. Фудбалерите велат дека не можат да поверуваат дека ја испуштиле титулата иако имале осум бода повеќе од ривалот.

– Затоа оваа сезона, сите во клубот, почнувајќи од менаџерот и неговите асистенти, ќе покажат дека научиле од грешките. Сега сме посилни, имаме ментална сила и квалитет кои ни овозможуваат сигурни настапи.

– Лигата е многу квалитетна, многу работи можат да се случат во последните 12 кола, но сепак најважно е што ние сме тука и се бориме за титулата. Јас и моите соиграчи уживаме во притисокот и соочувањето со силни ривали секое коло, – вели Рајс.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни