Поврзете се со нас

Европски првенства

Рајнкинд постигна гол во последната секунда, Норвешка го освои петтото место на ЕП (Видео)

Објавено

на

Харалд Рајнкинд постигна гол во последната секунда, а Норвешка го победи Исланд со 34:33 по продолжение во битката за петтото место на Европското ракометно првенство.

Вистинска драма креираа двете одлични селекции кои лесно можеа да се борат и за медал, а во регуларните шеесет минути резултатот беше 27:27.

Интересно, Исланѓаните имаа шут за победа, но ударот на Јонсон од својата половина заврши покрај празниот норвешки гол.

Казната стигна во завршницата на дополнителните десет минути, откако Рајнкинд постигна гол буквално во последната секунда за конечни 34:33 и петто место за Норвежаните.

Сагосен со 8 и Рајнкинд со 6 гола беа најефикасни во победничкиот состав, додека кај Исланд, Магнусон постигна 10, а Смарасон 8 погодоци.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни