Поврзете се со нас

Свет

Раѓа: Југославија ќе беше вечен европски првак, но не можевме против Дрим тимот од 1992

Објавено

на

Легендарниот хрватски кошаркар Дино Раѓа во својата кариера стигна до голем број трофеи, а признание за неговите квалитети е и влегувањето во кошаркарската Куќа на Славни.

Во последното интервју за српски „Недељник“, Раѓа зборувал на многу теми, вклучувајќи и ја југословенската репрезентација која доминираше на европската сцена до распадот на државата.

– Убеден сум дека ако Југославија не се распаднеше, ќе беше вечен европски првак. Тоа значи дека од 1989 до 2225 година никој немаше ни да ни се приближи.

– Да игравме со Дрим тимот во 1992 година мислам дека тој натпревар ќе го загубевме. Нам (Хрватска) ни недостасуваа пет-шест играчи за да можеме да им се спротивставиме, но мислам дека и сите заедно како Југославија немаше да ги победиме.

– Со сите останати американски тимови по тој би играле рамноправно, би одлучувал еден кош и сигурен сум дека често би победувале, – вели Раѓа.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни